Náš tradiční seminář probíhal po roční pauze letos trochu netradičně. Vynechali jsme tentokrát odbornou přednášku a vydali se rovnou na exkurzi do Starého Plzence.

Město s 5 tisíci obyvateli je spjato s nejstarší historií českého státu a vzniklo v malebném údolí řeky Úslavy již v 10.století. Nejvýznamnější památkou je bezesporu rotunda sv.Petra a Pavla, na vrcholu kopce Hůrka se nachází bývalé hradiště Stará Plzeň z doby osídlování slovanskými kmeny a nepřehlédnutelnou dominantou je  královský hrad, založený Karlem IV. Dnes už spíše zřícenina Radyně skýtá úžasný kruhový výhled, z centra je to necelé 3km a parkoviště je přímo u hradu.

 

Naším cílem tentokrát ale nebyly památky, nýbrž exkurze v Bohemia sektu

Zajímavá je nejen výroba, ale i prostory jednoho z nejvýznamnějších výrobců šumivých vín.

Naše skupinka měla štěstí, protože nás provázela paní, která zde pracovala mnoho let a svým poutavým výkladem s poetickými osobními poznatky nás úplně vtáhla do téměř alchymistické historie šumivého světa od počátku do dnešních dní. 

Na současném místě stával od 19.století  původně pivovar, Staroplzeňský Zlatozdroj, který ukončil svou činnost v roce 1929. Ovšem rozsáhlé sklepní prostory byly naštěstí využity právě pro výrobu sektů.  Vůbec prvním, nazvaným Černá vdova /Black widow/ si Staroplzenečtí občané připíjeli na osvobození v roce 1945. Ten se dnes už nevyrábí, zato Château Radyně se pyšní  titulem nejdéle nepřetržitě vyráběný sekt, oproti původnímu sladšímu nyní ovšem v kategorii Extra brut.

 

Pak jsme se přesunuli zpět do Nepomuku, kde jsme měli v areálu U Zlatého stromu připravený raut a později taktéž ochutnávku piva. Tohle není zrovna moje parketa, takže jsem degustaci čtyř vzorků i s hodnocením přenechal ostatním kolegům. A hodnotili vesměs pozitivně.

Budova pivovaru má své kořeny už v 19.století. V roce 2018 zde rodiny Sochorovi a Petružálkovi odstartovali projekt pivovar Zlatá kráva. Na farmářské kořeny odkazují i pojmenování tanků po plemenech krav. No vida - a hned tu máme odbornou část semináře!

 

Kolektiv pivovaru se o nás vzorně staral, z rautové nabídky si snad vybral každý, kdo neholdoval pivu, měl na výběr vína Znovín nebo něco ostřejšího a k tomu všemu nám vyhrával rockové i disco hity Dj Klíma.

 

Druhý den jsme ještě navštívili muzeum v Zelenohorské poště. Původně jsem myslel, že to bude jen tak na prolétnutí, ale 10 místností expozic nejen veteránů všechny zaujalo natolik, že jsme se zde zdrželi. Jinak jsme jeli přesně podle plánu a doufám, že společných cca 24 hodin si všichni užili!

 

B 1.jpg